Praha 6 ztrácí tvář

Smrti blíž



zveřejněno: 23. února 2009
značky: zeleň | životní prostředí

Převzaté zamyšlení Ivana Gabala nad výzkumnou zprávou o karcinogenních částicích a ubýváním zeleně v Praze a nad "reklamní akcí" Blíž Pražanům.

Nedávno zveřejněná výzkumná zpráva o souvislosti mezi objemem drobných karcinogenních prachových částic v ovzduší a ubýváním zeleně jako základní obrany před těmito částicemi v Praze mne zvedla ze židle.

Šéfa týmu, MUDr. Šráma, znám jako respektovaného a v mezinárodním výzkumu zapojeného vědce, který opravdu nemluví do větru. Před pár lety jsem s ním měl možnost spolupracovat na výzkumu souvislosti životního prostředí s nadprůměrnou úmrtnosti v jednom ze severočeských regionů a vím na jakém standardu tým pracoval v měření ovzduší, genetice, medicíně a v dalších oborech. Vím také, jak přesná emisní měření dnes jsou k dispozici a jaké časové intervaly pokrývají. Pokud tedy takový tým vystoupí na veřejnost s hlasitým varováním, je třeba závěry brát vážně.

Nepříznivý vývoj souvisí nejen s prudce rostoucí penetrací těžké dopravy a stavebních činností v centrálních i městských částech Prahy, ale děje se tak v období rychlého růstu porodnosti a počtu malých dětí, které jsou ohroženy nejvíce. Zmíněný trend v znečištění ovzduší a ubývání ochranné zeleně bude přednostně poškozovat imunitní systém dětí a s delším časovým odstupem se může projevit i vážnými onemocněními a růstem úmrtnosti dospělé populace. A protože mám doma vlastní adolescentní potomky a několik novorozenců ve svém okolí, musím přemýšlet o tom, co je vlastně kritériem hodnocení kvality života v Praze? Čemu dáváme přednost před tlakem na kvalitu života našich dětí? Budování tunelů? Už zase? A pro koho? Kam vlastně míří politika Prahy a komu slouží?

Pokud jsou správné informace od některých pražských zastupitelů, a snaha radních i městských částí bagatelizovat vědecké poznatky a varování tomu velmi nasvědčují, nemohou dokonce získat ani zastupitelé strategické informace o plánovaných změnách územního plánu Prahy, kde se možná skrývá další ničení zeleně a tudíž další nárůst stavební činnosti na úkor obrany proti karcinogenním částicím. Máme snad co činit s veřejným ohrožením od našich zvolených zástupců? Všichni víme, že pokud se v Praze něco na radnicích tají nebo bagatelizuje, je to zpravidla signál o oprávněnosti podezření. Postupuje tedy Magistrát na úkor nebo dokonce proti našemu zdraví a proti kvalitě života v Praze? Nepředstavuje pro nás Magistrát bezpečnostní riziko?

Mám například možnost pozorovat změny, které se odehrávají v dříve klidné a zelené části Prahy 6 mezi Letnou, Hradčanskou, Prašným mostem a Bubenčem či Kulatým náměstím. Většina evropských měst již rychle opouští stavby silničních tunelů do centra měst, protože logicky zvyšují počty aut, které se skrze nebo pod centrální částí pohybují a zvyšují exhalace - a měření Šrámova týmu ukázalo dosti alarmující výsledky pokud jde o vývoj malých karcinogenních prachových částic u výjezdů Strahovského tunelu. Ovšem v Praze 6 panuje opačný trend, zahájení výstavby tunelu do centra a brutální zesílení průjezdů těžké stavební techniky, stavebních nákladních automobilů, autobusů a nyní i kamionů jak v sídelních částech, tak zejména na stavbou zúžených komunikacích. Dříve rezidenční oblast je dnes ve špičkách v naprostém dopravním kolapsu, a situace se zřejmě bude dále horšit. Růst hluku, růst znečištění silnic i ovzduší, prach, zplodiny, špína, dopravní zácpy a těžkou techniku doprovází nemilosrdné mýcení zelně v okolí Dejvického nádraží, Prašného mostu, na Brusnici a leckde jinde, včetně penetrace dvouproudé silnice na hranu Letenských sadů a extrémní nárůst prašnosti, hluku a zplodin, vyvolaných jak stavbou a její obsluhou a přemísťováním množství materiálu, tak dopravními zácpami a extrémní kumulací provozu.

Určitou dobu jsem si myslel, že si na tuto k Hradu přiléhající část města někdo zasedl, nebo, že jsou tyto stavební aktivity jen přechodné nebo neinteligentně a chaoticky zorganizované, než jsem zjistil, že se například primátor z této části města před časem chytře odstěhoval do útulné vilky v tichých Vokovicích, než to všechno začalo. A také, než se na plechových stavebních ohradách, které izolují rozsáhlá staveniště a kácení zeleně od zraku lidí, začaly objevovat vybarvené plakáty s naprosto kafkovskými slogany jako „blíž Pražanům“, „blíž přírodě“, „blíž zdraví“, „blíž historii“, „blíž k výletům“, prostě blíž ke šťastným zítřkům skrze naprostou chaotizaci a devestaci celých obytných čtvrtí i zeleně. Ale u Kafky je absurdnost tichá a byrokraticky urputná, hlasitá propaganda je George Orwell.

Koho jsme si zvolili, toho máme a ten s námi podle toho také zachází. Ale že nám to ještě zastupiteli najatá „komunikační agentura“ musí osladit jako Evropě propagandou, která tvrdí, že se devastace děje v zájmu našeho zdraví a přírody, to je opravdu nová kvalita, protože kolaps kvality života zastírá šťastnými zítřky. Ale šťastné zítřky už tady jednou (ne)byly.

Doporučuji každému, kdo nevěří, ať si udělá na Letnou či Prašný most a na Brusnici exkurzi i s fotoaparátem – komunistický stavební a propagandistický skanzen. Magistrát a obvodní úřad jsou nám opravdu blízko. Jen musíme dát pozor, abychom se nepropadli při procházce Stromovkou do tunelované Prahy – blíž přírodě.

Převzato z http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ivan-gabal.php?itemid=4821




Ivan Gabal

Přidat do fóra komentář ke článku